
Тъй като живеем в дигиталната епоха, не е ли време да се отдалечим от физическите активи? И ако го направим, колко биткойни ще трябват на държавите, за да заменят златото?
ОТ КАКВО КОЛИЧЕСТВО БИТКОЙНИ СЕ НУЖДАЯТ СТРАНИТЕ ПО СВЕТА, ЗА ДА ЗАМЕНЯТ ЗЛАТОТО?
Прекарваме по-голямата част от живота си онлайн. Ръководим фирми, организираме събития и дори се социализираме, благодарение на дигиталните канали.
Сега имаме далеч по-ефективен начин за инвестиране на пари от купуването на златни кюлчета. Неизбежно ли е страните да заменят златните си резерви с дигитален актив, като биткойни например ?
Платформата @Rhythmtrader посочва в своя туит прогнозното количество биткойни, които са необходими на водещите държави в света, за да заменят сегашните си златни запаси:
🇺🇲 САЩ: 913 388 BTC
🇩🇪 Германия: 378,416 BTC
🇷🇺 Русия: 232,033 BTC
🇨🇳 Китай: 206 923 BTC
🇯🇵 Япония: 85 932 BTC
🇬🇧 Великобритания: 34 847 BTC
Ние сме в дигиталната ера, дигиталното злато е неизбежно.
Макар този аргумент да има своите основания, все още е малко вероятно много страни да се разделят с физическите си златни запаси.
През последните няколко месеца биткойн получава така необходимата стабилност. Въпреки това, според Питър Шиф, криптовалутата все още не успява да издържи теста, за да се превърне в сигурно финансово убежище.
Той визира края на миналия месец, в който напрежението в търговията разтърси световните фондови пазари. Тогава инвеститорите се насочиха към сигурността на финансовите си убежища. Швейцарският франк, японската йена и златото се покачиха – докато биткойн отбеляза спад от 8%.
Биткойн се движи в правилната посока, за да замени остарялата и тромава конюнктура на благородните метали. Криптовалутата е по-добра и предпочитана по толкова много причини. Това се дължи на нейния абсолютен недостиг, както и на улеснението и бързината, с която я обменяте по целия свят, в рамките на минути.
Но докато страните все още се борят да разберат тази технология и да бъдат в крак с нея, а потребителите остават загрижени как да запазят своите биткойни, правителствата и централните банки биха предпочели да се придържат към физическите си депозити от златни кюлчета. Това е за предпочитане пред опасенията им, свързани биткойн активите, които според тях могат да се стопят за минути.